Naprawa laptopów i komputerów, bezpłatny dojazd m.in. na terenie Gdańska, Gdyni, Sopotu, Tczewa, Malborka, Pruszcza Gdańskiego i Starogardu Gd.

Przyspieszanie komputera – jak i dlaczego?

Powolny komputer, przyspieszanie komputera, naprawa laptopów, serwis komputerowy, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Tczew, Pomorskie

„Komputer doprowadza mnie do szału.”

Popularne w Polsce i na świecie systemy operacyjne z rodziny Windows mają tę uciążliwą cechę, że z biegiem czasu „chodzą” coraz wolniej. Dlaczego tak się dzieje skoro komputer na którym jest zainstalowany Windows pracuje cały czas w takiej samej konfiguracji? Jak możemy przyspieszyć nasz komputer?

Dlaczego komputer pracuje coraz wolniej?

Odpowiedź jest wielowątkowa, jednak w skrócie, najważniejszym powodem tej sytuacji jest nieustanne „rozrastanie się” Windowsa. Przy każdym kolejnym uruchomieniu komputera, w systemie pojawiają się nowe pliki (np. przy instalacji, a nawet deinstalacji oprogramowania, nowo tworzone dokumenty, pliki muzyczne i wideo etc.), rejestr systemu się powiększa i ogólnie rzecz ujmując – system staje się coraz bardziej rozbudowany, zagmatwany i nierzadko chaotyczny. Jest to pewien skrót myślowy, który stosuję by nakreślić, że Windows znajdujący się na dysku twardym naszego laptopa czy stacjonarki cały czas się zmienia – niestety niekoniecznie w dobrym kierunku. Pracujący system musi zajmować się coraz większą ilością operacji, byleby tylko wszystko „trzymało się kupy” i funkcjonowało poprawnie – choć niekoniecznie szybko. Jeśli dodamy do tego wirusy i innego rodzaju szkodliwe oprogramowanie, składa nam się to w obraz coraz powolniejszego komputera i frustrację użytkownika.

Jakie są metody przyspieszania komputera?

Metoda 1: Reinstalacja systemu

Najpopularniejsza, najprostsza, aczkolwiek niekoniecznie najszybsza metoda. „Zamula komp – walnij reinstala, będzie dobrze”. Pytanie – na jak długo? Komputer za chwilę znów zacznie się dławić i problem powróci, nie mówiąc już o tym, że trzeba usunąć stary system, zainstalować nowy, nierzadko pobrać sterowniki i je zainstalować, zainstalować oprogramowanie, z którego na co dzień korzystamy i je skonfigurować. Co najmniej dzień pracy. I poczucie zmarnowanego czasu.

Metoda 2: Obraz systemu

Inną metodą przyspieszania komputera jest utworzenie obrazu systemu zaraz po jego instalacji, konfiguracji i wgraniu najważniejszego oprogramowania. W taki sposób dysponujemy kopią zapasową naszego systemu i w sytuacji kryzysowej (np. uszkodzenie dysku twardego, powolny komputer) możemy w szybki sposób odtworzyć za jej pomocą nasz system – znajdować się on wówczas będzie w takim stanie, jak zaraz po instalacji i konfiguracji, gdy ów obraz tworzyliśmy. Operacja odtworzenia systemu nie powinna trwać dłużej niż 30 minut, co jest znacznie krótszym czasem wymaganej pracy niż przy zwykłym instalowaniu Windowsa. Do wykonania obrazu i jego odtworzenia potrzebujemy jednak stosownego oprogramowania oraz pewnej wiedzy w tym zakresie.

Metoda 3: Wymiana dysku magnetycznego na dysk SSD

Przyspieszanie komputera, wymiana dysku twardego, SSD, serwis komputerowy, naprawa laptopów, Sopot, Gdańsk, Gdynia, Tczew, pomorskieStandardowe dyski twarde montowane w komputerach są dyskami magnetycznymi. Opierają się na technologi z przełomu lat 70-tych i 80-tych – w ich wnętrzu znajdują się obracające dyski umożliwiające na zapis i odczyt danych przez specjalną, umieszczoną nad nimi głowicę. Dyski te obracają się z zawrotnymi prędkościami (5400 obr. na minutę, 7200 obr. na minutę i więcej) – to z kolei sprawia, że jak każde urządzenie mechaniczne, są podatne na uszkodzenie i zużywają się. Przy dużej ilości plików funkcjonujących w systemie zapisanym na dysku, jego wydajność spada i odczyt/zapis danych jest na coraz niższym poziomie, to z kolei dokłada swoją cegiełkę do powolnego działania systemu.

Dyski twarde w technologii półprzewodnikowej SSD nie są może nowością, ale niedawno ich ceny były zawrotne. W chwili obecnej ich ceny są na tyle przystępne, że warto się zainteresować ich zakupem. Zamiast obracających się dysków i technologii magnetycznej, dysk SSD to pamięć stała zbudowana z półprzewodników. Zapewnia to wyższą niezawodność urządzenia oraz wyższe prędkości zapisu/odczytu i bardzo krótki czas dostępu do danych.

Przekłada się to na niebywałe przyspieszenie pracy komputera. Klienci, którzy wykonali u nas wymianę dysku, byli zszokowani tym, jak ich pięcioletnie maszyny śmigały niczym najnowsze laptopy ze sklepowych półek.

Czy warto dokupić pamięć RAM lub wymienić procesor?

Obecnie nawet komputery z lat 2008, 2009 czy 2010 posiadają odpowiednią ilość pamięci i wystarczająco wydajne procesory, aby systemy Windows 7, 8 czy 10 pracowały na nich wydajnie i doskonale nadają się do pracy biurowej. Największą bolączką są właśnie stare dyski twarde – zakup dysku SSD to obecnie najrozsądniejszy wybór oraz najbardziej przyszłościowy – nawet po upływie dłuższego czasu, system będzie pracował szybko dzięki wysokiej wydajności dysku SSD.

Koszt zakupu porządnego dysku SSD to niewiele ponad 200 PLN i warto rozważyć tę opcję wraz z przygotowaniem obrazu systemu. To najprostszy i stosunkowo tani sposób na przyspieszenie działania systemu oraz przedłużenie młodości naszego komputera

Naturalnie zapraszamy do skorzystania z naszych usług w tym zakresie 🙂

Paste your AdWords Remarketing code here